Моят брокер
ТОП 5 на най-често задаваните въпроси
„Гражданската отговорност“ покрива отговорността на застрахованите за причинените от тях вреди на трети лица, свързани с притежаването и/или използването на моторно превозно средство. Тази полица покрива всички рискове – имуществени и неимуществени вреди, разходи по лечение, пропуснати ползи, телесни увреждания, в това число смърт и други. Тоест всички щети, които вие като шофьор сте причинили на пътя. Това се отнася и при нанесена телесна повреда на пешеходец. „Гражданска отговорност“ не покрива щетите по автомобила на виновното лице, както и разходи по неговото лечение.
Да. Съществува законово задължение всяко моторно превозно средство (МПС) да
притежава валидна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, освен в
случаите когато не е спряно от движение.
При неизпълнение на това задължение се налага глоба за шофиране без гражданска
отговорност.
При пътно произшествие с два автомобила с настъпили материални щети и без пострадали хора се попълва Двустранен констативен протокол (ДКП).
-
Двустранен констативен протокол се попълва, когато:
- Няма пострадали и убити хора;
- В ПТП-то участват само две превозни средства;
- Освен двете превозни средства, няма друго увредено имущество;
- Двамата участници имат съгласие за вината и обстоятелствата, свързани с ПТП;
- Двете превозни средства са в състояние да се движат на собствен ход след произшествието;
- Двамата водачи не са употребили алкохол или упойващи вещества;
- Двата автомобила са с български регистрационни номера.
Във всички останали случаи се уведомява КАТ, който трябва да посети местопроизшествието и съответно да издаде протокол за ПТП!
-
Преди да пристъпите към попълването на бланките е важно да уточните още:
- Имат ли двата автомобила сключена застраховка „Гражданска отговорност” (и каско);
- Имат ли водачите всички свои лични документи, както и на колите си;
- Имат ли водачите бланка за ДКП. Тази бланка следва да я получите при сключването на ГО от вашия застраховател. Освен това застрахователните компании са длъжни да публикуват примерна бланка в своя сайт, така че автомобилистите да могат да си я принтират. Изтегли Двустранен констативен протокол от тук.
Запомнете следните изисквания:
- Протоколът се попълва на мястото на катастрофата. След попълването се подписват и от двамата участници.
- Попълват се всички нужни полета. Информацията трябва да е коректна и да отговаря на обстоятелствата.
- Двамата участници са длъжни да си предоставят взаимно данните от застраховката „Гражданска отговорност” и от шофьорските книжки;
При Гражданската отговорност в срок от 7 дни след инцидента виновният водач е длъжен да уведоми застрахователната си компания. Ако не изпълни това си задължение и се стигне до изплащане на щети, има опасност да бъде осъден да покрие изплатените лихви по всички разходи, направени от компанията като обезщетение на другия шофьор от момента на ПТП до уведомяването й. Все пак прочетете какво пише във вашата полица, защото застрахователят може изрично да е поискал да го уведомите ВЕДНАГА след ПТП.
Изтегли Двустранен констативен протокол от тук.
Да! При издаване на застраховка Гражданска отговорност получавате и сертификат „Зелена карта“. При пътуване извън територията на Република България този сертификат „Зелена карта“ удостоверява притежаването на валидна застраховка Гражданска отговорност.
Винаги преди да тръгнете на път проверявайте срока на валидност на вашата застраховка Гражданска отговорност!
Ако пътувате извън България проверявайте дали имате „Зелена карта“!
Всички държави членки на Европейския съюз, всички държави от Европейското икономическо пространство, както и страните членки на международната система „Зелена карта“ - Албания, Босна и Херцеговина, Република Северна Македония, Израел, Иран, Черна Гора, Мароко, Молдова, Тунис, Турция, Украйна, Азербайджан (без Нагорни Карабах).
! Считано от 01 юни 2023 г. двустранното споразумение между бюрата от ЕИП и Швейцария, от една страна и бюрата на Беларус и Русия, от друга страна, се прекратява. Това означава, че сертификатите „Зелена карта“, не са валидни за териториите на Руската федерация и Република Беларус считано от 31 май 2023 г. 23:59 централно европейско време.